drone kiralama  video ve fotograf çekimi Alfavizyon Drone Kiralama
turkish documentary film production

 

ABout Us / Alfavizyon Hakkında

 

Son Haberler

 

 

 

 

 

 

 

1.ALTINSAFRAN BELGESELFİLM YARIŞMASI

Ön Jüri Üyesi 2000

http://www.altinsafran.org/

 

AKBANK KISA FİLM YARIŞMASI

Documentary Judging 2005

http://www.akbanksanat.com/

 

KIBRIS MEHMETÇİK ALTIN SALKIM BELGESEL YARIŞMASI

Documentary Judging - Coordinator 2008

http://www.belgeselfilm.com

 

8. ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Documentary Judging 2007

http://www.altinsafran.org/

 

9. ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Documentary Judging 2008

http://www.altinsafran.org/

 

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ KISACA FİLM YARIŞMASI

Jüri Üyesi 2009

http://www.kisaca.selcuk.edu.tr/

 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ KISA FİLM YARIŞMASI

Jüri Üyesi 2011

http://www.yasamasendedokun.com/

 

31. İFSAK ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

Ön seçici kurul 2011

http://www.ifsak.org.tr

 

40th INTERNATIONAL EMMY AWARDS

( Documentary Judging 2012)

http://www.iemmys.tv

 

4. OKAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

(Documentary Judging 2014)

http://www.okan.edu.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

English CV

 

 

Gaziantep'de doğdu.  Gaziantep Lisesinden Mezun oldu. 1986'da İzmir 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema-TV Anasanat Dalı'ndan mezun oldu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema TV Bölümü'nde master eğitimini tamamladı. (1991)

 

1986 Çeşitli TV dizilerinde çalıştı. 1987'de MTV Film Televizyon A.Ş. Film Yapım Bölümü'ne katılarak, Suha ARIN ile çalişti. 35mm Kurgucu, Yapım Yönetmeni,Teknik Yönetmen, Araştırmacı, Yönetmen yardımcısı ve Yönetmen olarak birçok belgeselde görev aldı. Temmuz 1993'e kadar MTV'de yönetici ve yönetmen olarak görevini sürdürdü. Serbest Yönetmen olarak Sinevizyon, K Yapım, Sinetel, Pasin Animasyon, Ella Prodüksiyon ve Neo Reklamcılıkta filmler yaptı.

1994 Ekim'inde ALFAVİZYON FiLMCİLİK VE REKLAMCILIK LTD.'yi kurdu.

Çok sayıda belgesel, tanıtım, reklam ve drama'da yönetmenlik yaptı.

 

MTV'de çeşitli kademelerde görev aldığı prodüksiyonlar:

1986-87 Eski Evler, Eski Ustalar (Old Houses, Old Masters), 7 episodes, 35mm. 1998 Dünya Durdukça Mimar Sinan (Until Eternity), 6 episodes, 35mm. 1989 Mimar Sinan'ın Anıları (Memoirs of Sinan), 35mm. 1989 Bir Renk Demeti (A Bouquet of Colors), 35mm. 1990 Hüseyin Anka ile Sinan'ı Yeniden Yorumlamak (Reinterpreting Sinan), 35mm 1991-92 Türkiye'nin Kültür Hazineleri I: Topkapı Sarayı (Cultural Treasures of Turkey I, The Topkapi Palace), 7 episodes, 35mm. 1991-92 Türkiye'nin Kültür Hazineleri II: Ayasofya (Cultural Treasures of Turkey II, The Haghia Sophia), 35mm. 1997-98 Kıbrıs'ta Bir Özgürlük Anıtı (A Monument to Freedom in Cyprus), 4 episodes.

 

FILMOGRAPHY

Türkiye'de ilk kez; bir romana (Sis ve Gece) sinemalarda yayınlanmak üzere reklam filmi yaptı. Sony'nin ilk Türk Reklam filmini Alfa Vizyon'da gerçekleştirdi. Dönüş filmiyle 1995 Cine5 Film yarışmasında mansiyon aldı. Dönüş ve Mozaikler filmleriyle 1995 Nürnberg 4. Türkiye Film Günlerine katıldı. Türk Hamamları, Aleviler ve Dönüş Filmleri Hollanda MTV'de yayınlandı. Aleviler ve Dönüş Filmleri Ankara Uluslararası Film Festivalinde gösterildi. Aleviler 1996 Nürnberg 5. Türkiye Film Günlerinde finalde yarıştı. Yüksek Yerlere Doğru Belgeseli Ankara Uluslararası Film Festivalinde gösterildi.

1998 -2015 arasında 17 yıl İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksek Okulunda ; Reklam Stratejileri, Film Yapım Yönetim, Tv'de Dış Çekim ve TV Teknikleri dersleri verdi.  2006 -2013 arası Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Fotoğraf ve Video Programında Film yapım yönetim ve Belgesel Yapım dersleri verdi.  2010 yılı itibarıyla Beykent Üniversitesi'nde Digital kurgu dersleri verdi. 2011 Okan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda Tv Tekniği dersleri verdi.

 

Pittard Sullivan şirketinin TGRT'yi yenden konumlandırma çalışmasında TANITIM Müdürü olarak görev aldı. 1998-2001 yılları arasında TGRT'de TANITIM Koordinatörü olarak çalıştı. 17 Ağustos depreminden sonra Türkiye'ye yardım eden ülkelere teşekkür amacını taşıyan ve bir çok dünya televizyon'unda yayınlanan " Dünya'ya Teşekkür " kampanyasının konsept çalışmasını yaptı. 2000-2001 yayın döneminde " Hayatı Yakalayın " konseptini oluşturdu.

 

2008 yılında Kıbrıs 2. Altın Salkım Belgesel Film Festivali'nin Türkiye koordinatörlüğünü ve profesyonel dalda jüri üyeliğini yaptı. Festival kapsamında Mehmetçikli köylülerle beraber "Mehmetçikten Hatıralar" belgeselini Yar. Doç. Onur Eroğlu ile beraber atölye çalışması olarak yaptı.

2009 yılında, ilk yılında beri çeşitli defalar jüri üyesi olarak katıldığı "Safranbolu Altın Safran Belgesel Festivali"nin 10. yılında Safranbolulu çocukların katılımıyla " Çocukların Gözünden Safranbolu" belgeselini atölye çalışması olarak çocuklarla beraber gerçekleştirdi.

 

Kısa-ca Film Festivali, Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, İFSAK Uusal Kısa Film Yarışması, Kabataş Erkek Lisesi Kısa Film Yarışması Akbank Kısa film Festivali, Kıbrıs Altın Salkım Belgesel Film Festivali, EMMY International Documentary Award, Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Yarışması, gibi çeşitli ulusal ve uluslararası festivallerde jüri üyelikleri yaptı.

Halen Alfavizyon Filmcilik Ltd. de Yönetmen ve Yönetici olarak görevini sürdürmektedir.

 

 

 

 

Mehmet Adil YALÇIN

Yapımcı / Yönetmen

 

adil@alfavizyon.com

 

Made with Adobe Muse